Лазерна корекция на Зрението в Пловдив – Цени и Мнения
28.02.2017Витамини за очи при Далекогледство (Хиперметропия)
14.06.2017За хората имащи нужда от корекция на зрението и корекция на диоптри, правилния избор на контактни лещи с диоптър е от изключителна важност. Нашата цел е предоставим полезна и достъпна информация относно различните видове контактни лещи независимо дали са с диоптър или без – цветни лещи, лещи коригиращи различни деформации на роговицата, като в тази статия ще наблегнем на редица важни въпроси.
Доста често хората с очни проблеми и нужда от корекция на диоптри се чудят кой е най-добрият вид контактни лещи с диоптър за техния конкретен проблем със зрението и често отговора за правилен избор на контактни лещи се крие в това дали търсим удобство в ежедневието или искаме да се впишем в предварително зададен бюджет. В тази статия ще сравним плюсовете и минусите на различните видове контактни лещи и ще се опитаме да отговорим на най-важните въпроси.
Пазара на контактни лещи е по-гъвкав от всякога като това е основен плюс за крайният потребител. Разберете ли предимствата и недостатъците на различните видове контактни лещи и основните правила за предотвратяване на очните инфекции, вие ще можете да вземете правилното решение при избора на достъпно и евтино средство за корекция на зрението си.
Видове контактни лещи
Има два основни вида контактни лещи: твърди и меки. Твърдите лещи, които най-често се използват днес, са твърди, газопропускливи лещи. Те са изработени от пластмаса и други материали като силикон или флуорополимери. Твърдите лещи поддържат формата си, но позволяват свободното преминаване на кислород през лещите към роговицата. Тези лещи може да са най-добрият избор, когато роговицата има достатъчно астигматизъм ( роговицата е оформена като яйце вместо сфера), че меката леща няма да осигури добро зрение. В редки случай, те могат също да бъдат за предпочитане, когато човек има алергии или има тенденция да образува белтъчни депозити (наслагвания) на своите лещи.
Цветни контактни лещи за очи
Виж всички цветни контактни лещи.
Меки контактни лещи с диоптър
Меките контактни лещи са най-популярният вид контактни лещи както в САЩ, така и в Европа и в България. Меките контактни лещи могат да се използват за коригиране на различни проблеми със зрението, включително корекция на диоптри причинени от:
- Късогледство (Миопия)
- Далекогледство (Хиперметропия)
- Астигматизъм (Astigmatism)
- Старческо Далекогледство (Пресбиопия)
- Неравности на роговицата – Кератоконус
Меките контактни лещи са удобни и по-лесни за приспособяване отколкото твърдите лещи. Меките контактни лещи се предлагат в различни видове, като например:
Ежедневни лещи
Всекидневните меки контактни лещи обикновено са най-евтината опция. Носите лещите през деня и ги сваляте всяка вечер, за да бъдат почистени и дезинфекцирани. Колко дълго можете да използва единична двойка ежедневни лещи варира в зависимост от производителя.
Седмични лещи
Можете да носите меки контактни лещи за по- продължително време, като това включва и времето докато спите. Важно е да знаете, че тези лещи трябва да бъдат сваляни за почистване и дезинфекция най-малко веднъж седмично. Второто важно нещо, за което трябва да следите е употребата през нощта, тъй като това увеличава риска от очни инфекции.
Лещи за еднократна употреба
Тези лещи обикновено са по-скъпи. Носите лещите през деня и ги сваляте през нощта. Не е необходимо да се почистват или дезинфекцират. Можете да ги използвате за препоръчителната времева рамка – например ежедневно, седмично или месечно – и ги изхвърляте. Може да помислите за лещи за еднократна употреба, ако носите контакти само от време на време, имате непоносимост към дезинфекционните разтвори или държите на вашия комфорт и не искате да се обременявате с ненужни действия по почистване и поддръжка на лещите.
Твърди контактни лещи
Твърдите, газопропускливи лещи или така наречените твърди контактни лещи осигуряват добро и ясно зрение за повечето от проблемите свързани със зрението. Твърдите контактни лещи може да са особено привлекателни, ако сте опитали меки контактни лещи и сте били неудовлетворени от резултатите или ако имате “сухи очи”.
Твърдите контактни лещи често са по-дишащи от меките контактни лещи, което намалява риска от очни инфекции. Повечето твърди контактни лещи трябва да бъдат премахнати за почистване и дезинфекция през нощта, но някои могат да се носят в продължение на една седмица или дори 30 дни.
Може да отнеме от няколко дни до няколко седмици, за да се приспособите към твърдите контактни лещи. Ако обаче диоптрите Ви не се променят и се грижите добре за твърдите контактни лещи, можете да използвате една и съща двойка лещи до две – три години.
Специализирани контактни лещи
В зависимост от зрителните Ви нужди може да Ви бъдат предписани и специализирани контактни лещи, като например:
Хибридни контактни лещи
Хибридните контактни лещи имат твърд, газопропусклив център, заобиколен от мек външен пръстен. Хибридните контактни лещи могат да коригират Късогледство (Миопия), Далекогледство (Хиперметропия), Астигматизъм (Astigmatism) и свързана с възрастта загуба на близко зрение – Старческо Далекогледство (Пресбиопия), както и неравномерна кривина на роговицата (Кератоконус). Може да обмислите хибридни контактни лещи, ако имате проблеми с използването на традиционните твърди лещи.
Бифокални или мултифокални контактни лещи
Тези лещи, които се предлагат както в меки, така и в твърди варианти, могат да коригират късогледство, далекогледство и астигматизъм в съчетание с възрастовата загуба на близко зрение (пресбиопия).
Цветни контактни лещи
Някои контактни лещи са оцветени или за чисто визуална – козметична цял или терапевтична цел. Тонирането (оцветяването) може да подобри контраста или възприемането на цветовете и например да компенсира цветната слепота – Далтонизъм.
Цени на контактните лещи
Цените варират спрямо вида и производителя на лещите.
Как правилно да поставим контактните лещи? – Постигане на правилното прилягане
Преди да поръчате контактни лещи, консултирайте се с вашия очен лекар – офталмолог или друг очен специалист за цялостно очно изследване и кратък инструктаж, как най-правилно да поставите лещите, така че те да са най-добре поставени. При нужда планирайте последващи прегледи, както е препоръчано от Вашият очен лекар специалист. Може да ви е необходим последващ преглед след една седмица, един месец и шест месеца, а след това веднъж годишно.
Как да избягнем усложненията от носене на контактни лещи?
Носенето на контактни лещи може да доведе до проблеми, вариращи от дискомфорт до тежки инфекции. За да предотвратите проблемите с вашите очи е нужно да спазвате тези лесни и ефективни съвети за поддържане на Вашите контактни лещи:
Спазвайте добра хигиена
Използвайте чисти ръце, когато работите с контактните си лещи. Измийте ръцете си със сапун и вода, изплакнете и ги изсушете с кърпа без мъх. Доста често миниатюрни нишки или парченца плат могат да полепнат по вътрешната част на лещата и да предизвикат сериозен дискомфорт в очите или зачервяване на окото.
Премахнете вашите лещи, преди да заспите
Това важи и за лещите позволяващи спане. Въпреки че производителите на някой видове вътреочни лещи разширават носене и през нощта, непрекъснатото носене, не почистване и не навременното дезинфекциране увеличават риска от инфекции на очите.
Намалете до минимум контакта с вода и слюнка
Свалете контактните си лещи, преди да плувате или да използвате гореща вана, сауна, парна баня и други водни или спа терапии засягащи зрението Ви. Не поставяйте лещите в устата си, за да ги намокрите, ще се очудите колко много хора предпочитат този начин на навляжняване на контактните лещи с диоптър поради факта, че веднъж свалени, хората нямат доста видимост и виждат размазано.
Внимавайте с избора на контактни лещи
Използвайте само доказани, стерилни продукти, предназначени за лечение на Вашето очно състояние и предписани от очен лекар офталмолог. Изхвърлете разтвора в кутията за контактни лещи всеки път, когато дезинфекцирате лещите, и не доливайте стария разтвор, който е още там. Внимателно избърсвайте лещите, като ги разтривате леко и изплакнете лещите си според указанията на Вашия лекар. Не използвайте разтвор за контактни лещи, който е с изтекъл срок на годност.
Сменяйте контактните лещи и контейнерите, както е препоръчано
Следвайте указанията на производителя за подмяна на контактните лещи. Редовно почиствайте контейнерчето на контактните лещи, като го изплакнете с пресен разтвор и го оставяте да изсъхне на въздух. Обърнете внимание на обръщането на корпуса, докато той се изсушава на въздух, за да се отцеди излишния разтвор. Сменяйте контейнера на всеки три до шест месеца.
Дори и при правилна употреба и грижа за хигиената на контактните лещи и очите, сухотата в очите може да бъде проблем за хората носещи контактни лещи. Ако очите Ви сърбят или са зачервени, отстранете контактните си лещи и използвайте изкуствени сълзи.
Ако зрението Ви се размие, стане замъглено или изпитате болка в окото, чувствителност към светлина, прекалено сълзене, подуване или други очни проблеми, премахнете контактните си лещи и се консултирайте с вашия очен лекар специалист за бързо дигностициране и лечение.
Ако не искате да носите контактни лещи, има различни варианти за корекция на зрението, като лазерната корекция на зрението и поставянето на вътреочни лещи коригиращи диоптри са сред най-дългосрочните и предпочитани начини за премахване на диоптри в световен мащаб.