Кръвоизлив в окото може да бъде доста често срещано очно състояние, като само по себе си изглежда стряскащо и буди напрежение и въпроси във всички, които са го изпитвали. В тази статия ще дадем отговор на най-важните въпроси за вътрешен кръвоизлив в окото, какви са причините за появата му, какво е лечението и дали капките за очи помагат. Не на последно място ще отговорим на важният въпрос кога трябва да се потърси спешна помощ от очен лекар.
Субконюнктивален кръвоизлив в окото(sub-kun-JUNK-tih-vul HEM-uh-ruj) – вътрешен кръвоизлив в окото се появява, когато малък кръвоносен съд се руптурира (спука) точно под конюнктивата – прозрачната и гладка лигавица, която покрива предната част на очната ябълка (без роговицата) и вътрешните повърхнини на клепачите. Конюнктивата не може да абсорбира много бързо кръвта, така че кръвта остава там и се вижда за малко по-дълго време. Този процес е наречен вътрешен кръвоизлив в окото и може да изглежда доста стряскащо. Доста често, може дори да не осъзнаете, че имате Субконюнктивален кръвоизлив в окото, докато не погледнете в огледалото и не забележите, че бялата част на окото ви е яркочервена.
Субконюнктивален кръвоизлив в окото често се проявява без видимо увреждане на окото. Дори силно кихане или кашляне може да предизвика спукване на кръвоносен съд и бялата част на окото Ви да се зачерви. Симптомите на кръвоизлив в окото може да ви притесняват, но субконюнктивалния кръвоизлив в окото обикновено е безвредно очно състояние, което изчезва в рамките на две седмици или по-малко.
Най-очевидният симптом и признак на субконюнктивалния кръвоизлив в окото е появата на ярко червен отенък върху бялата част на окото (склера).
Независимо от кървавия му вид, вътрешния кръвоизлив в окото не трябва да води до промяна в зрението ви, никакво сълзене от окото Ви и никаква болка. Единственият Ви дискомфорт може да е съвсем леко усещане за надраскване на повърхността на окото.
Причините за субконюнктивална хеморагия – кръвоизлив в окото не винаги са известни. Следните действия могат да причинят разкъсване на малки кръвоносни съдове в окото Ви и се считат за едни от основните причини за вътрешен кръвоизлив в окото:
В някои случаи може да се получи субконюнктивален вътрешен кръвоизлив в окото от очно нараняване или увреждане, включително:
Рисковите фактори за субконюнктивална хеморагия включват:
Здравните усложнения от субконюнктивални кръвоизливи в окото са редки. Ако състоянието Ви се дължи на очна травма, като удар, Вашият лекар може да прецени окото ви, за да се увери, че нямате други очни усложнения или наранявания.
Ако имате повтарящи се субконюнктивални кръвоизливи в окото или в очите или друго кървене, говорете с Вашия очен лекар – офталмолог.
Вашият личен лекар или очен лекар обикновено ще диагностицират очния кръвоизлив като погледнат на окото ви. Вероятно няма да имате нужда от други тестове.
Ако това очно състояние се повтаря често, Вашият лекар може да Ви разпита подробно и да Ви зададе следните важни за диагностициране и за лечението въпроси:
Вашият очен лекар – офталмолог, може да Ви предпише използването на очни капки, като изкуствени сълзи, за да успокоите всяко усещане, което имате в окото. Лечението на това очно състояние ще се проведе от само себе си и кръвта в окото ви ще се разнесе в рамките на около една до две седмици и няма да се нуждаете от дошулнително лечение. Ако сте пострадали или имате травма, болка, загуба на зрение, светкавици, размазано или замъглено зрение и виждане на предмети и обекти, задължително потърсете спешна медицинска помощ от очен лекар офталмолог.
Ако тази статия е била полезна за Вас, със сигурност ще бъде полезна и на други хора, включително и Вашите най-близки. Моля използвайте бутоните за споделяне в социалните мрежи, за да достигнем и помогнем на максимално най-много хора с очни проблеми и хора желаещи по-добро зрение без очила и контактни лещи!
Вземи 5% отстъпка сега!