Лошото или недостатъчно цветово виждане е невъзможността да се види разликата между определени цветове, но цветът все пак се вижда. Много често хората използват термина “colorblind” – цветна слепота или далтонизъм за това състояние. Но пълна цветна слепота – в която всичко се вижда в черно-бели нюанси – е рядкост за офталмологията.
Далтонизмът (Цветна слепота) обикновено се наследява като мъжете са по-склонни да се раждат с лошо цветно зрение. При жените, процента на това заболяване е изключително нисък. Повечето далтонисти не могат да разграничат някои нюанси на червено и зелено. По-рядко хората с цветна слепота не могат да различават оттенъци на синьо и жълто.
Цветна слепота (Далтонизъм) или дефект на цветното виждане засяга приблизително 1 на 12 мъже (8%) и 1 на 200 жени (0.5%) в света. В България това означава, че има приблизително 310 хиляди души с проблеми в цветното зрение (около 4,3% от цялото население), повечето от които са мъже – около 290 хиляди души.
Някои заболявания на очите и някои лекарства също могат да причинят Далтонизъм (цветна слепота).
Доста често може да имате симптоми на далтонизъм и да не го знаете, особено когато се касае за малки деца. Някои хора разбират, че те или тяхното дете има проблем с различаването на цветовете, когато се получи неволно объркване на даден цвят – например когато се получат затруднения да се различат цветовете на светофара или по време на игра тип цветно кодирани учебни материали (подреждане на учебни материали по цвят).
Най-често срещаният недостатък на далтонизма е невъзможността да се видят някои нюанси на червено и зелено. Често човек, който е с червено-зелен или синьо-жълт зрителен дефицит, не е напълно нечувствителен към двата цвята. Цветовите дефектите могат да бъдат леки, умерени или тежки.
Ако подозирате, че имате проблеми с разграничаването на определени цветове или промяна във виждането на цветовете, посетете очен лекар за тестване или разгледайте нашите тестове за Далтонизъм (Цветна слепота) онлайн. Важно е децата да получат задълбочен очен преглед, включително да преминат тестове за цветно виждане, преди да започнат училище.
Няма лечение за наследствен Далтонизъм и цветоусещане, но ако това очно състояние е предизвикано от болест или очно заболяване е причината за намалено цветоусещане, то правилното лечение може да подобри цветното Ви зрение.
Виждането на цветовете в светлинния спектър е сложен процес, който започва с това очите Ви да различават основните цветове червено, синьо и зелено.
Светлината навлиза в окото ви през роговицата и преминава през лещата и прозрачна желеобразна тъкан в окото (стъкловидното тяло) до чувствителните към цвета клетки (конуси) в задната част на окото в ретината. Химическите вещества в тези конуси различават цветовете и изпращат тази информация чрез оптичен нерв към мозъка ви.
Ако зрението Ви е нормални, можете да различите различни цветове, но ако вашите конуси нямат един или повече светлочувствителни химикали, може да видите само два от основните цветове.
Можете да наследите лека, умерена или тежка степен на това нарушение при цветоусещането. Наследственото лошо цветово виждане обикновено засяга и двете очи, а тежестта не се променя през целия Ви живот.
Ако имате проблеми с виждането на определени цветове, вашият очен лекар може да Ви тества за Далтонизъм, като използва различни тестове, включително и тест на Ишихара за цветоусещане, за да провери дали имате недостиг на цвят. Вероятно ще ви бъде направен подробен очен преглед и ще видите специално проектирани снимки, направени от цветни точки, които имат номера или форми с различен цвят, скрит в тях.
Ако имате недостиг на цветно виждане (Далтонизъм), ще ви е трудно или невъзможно да видите някои от моделите и числата в точките.
Тестовете за Далтонизъм на компютър или телефон могат да бъдат полезни с бързите си отговори и може да ВИ насочат, но не могат да бъдат основа на диагноза или лечение. Единственото удобство е, че можете да ги направите онлайн, в офиса, в къщи или на удобно за Вас място без да губите време и да извършвате очен преглед при офталмолог. Онлайн тестове за Далтонизъм (Тест на Ишихара за цветоусещане).
Няма лечение за повечето видове трудности с цветовото виждане, освен ако проблемът с цветовото виждане не е свързан с употребата на определени лекарства или очни състояния. Прекратяването на лечението, причиняващо Вашия проблем със зрението или лечението на основното очно заболяване, може да доведе до по-добро цветно зрение.
Носенето на цветен филтър над очилата или цветни контактни лещи може да подобрят възприемането на контраста между цветовете. Но такива лещи няма да подобрят способността ви да виждате всички цветове.
Някои редки нарушения на ретината, свързани с цветния дефицит, могат да бъдат модифицирани с техники за заместване на гени. Тези лечения са в процес на проучване и може да станат достъпни в бъдеще.
Можете да започнете, като посетите семейния си лекар или общопрактикуващ лекар или се свържете с лекар, специалист по очни заболявания (офталмолог).
Подготовката на списък с въпроси може да ви помогне да извлечете максимална полза от прекараното време при Вашия лекар (Преглед при специалист с направление от НЗОК е 20 минути).
При евентуални симптоми на Далтонизъм и проблеми с цветоусещането, част от въпросите, които можете да зададете включват:
Вашият очен лекар може да Ви зададе няколко въпроса, като например:
Изпробвайте следните съвети, за да си помогнете да работите върху недостатъците от това, че имате проблеми с цветоусещането или някаква форма на Далтонизъм.
Вземи 5% отстъпка сега!