Много от Вас, които са преминали през процедурата по диагностика и лечение на Катаракта (Старческо перде) или за кратко наречено – перде на очите знаят, че избора на най-правилния вид леща е от изключително значение. Лещите трябва да са съобразени със състоянието на очите Ви, дали имате Астигматизъм, дали искате да виждате само на далеч без очила и за близко да носите очила, дали искате да бъдете независими от носенето на очила и контактни лещи до живот. Вашето ежедневие и работа определят също най-правилния вид вътреочна леща. В зависимот от това, Вие можете да изберете монофокални вътреочни лещи, мултифокални вътреочни лещи, торични вътреочни лещи или мултифокални торични вътреочни лещи.
Следващият важен за всички нас въпрос е свързан с цената. Колкото повече дистанции покрива дадена леща, толкова по висока е и цената на този очен консуматив.
Често пациентите питат дали вътреочните лещи се покриват от НЗОК – Националната Здравно Осигурителна Каса. Това е съвсем нормален въпроси, имайки предвид, че Катарактата (Старческото перде) е заболяване на очите, което се появява предимно при по-възрастни пациенти, които са пендионери и по закон здравните им вноски се поемат от държавата.
След последните промени в алгоритмите на НЗОК, операцията на катаракта попада в категорията – Амбулаторни процедури.
По-точно – Амбулаторна процедура № 19. Оперативно остраняване на катаракта
Относно заплащането на скъпоструващите консумативи нужни за извършване на лечение и операция на Катаракта (Старческо перде), здравната каса е категорична, че НЕ заплаща тези изделия.
Скъпоструващи медицински изделия за провеждане на лечение
Очна леща и вискосубстанция |
НЗОК не заплаща посоченото изделие |
Цялата информация за можете да прочетете по-долу или на сайта на НЗОК.
Ако търсите добър очен лекар с богат опит в лечението и операция на Катаракта (Старческо перде) чрез имплантиране на вътреочни лещи, ние можем да Ви помогнем и насочим към лекари професионалисти в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и цяла България.
[vc_cta h2=”Очни лекари с опит в операцията на Катаракта (Перде на очите)” h4=”Нашите консултанти ще Ви насочат към най-добрите офталмолози!” add_button=”bottom” btn_title=”Персонален тест за по-добро Зрение!” btn_custom_onclick=”true” btn_link=”url:http%3A%2F%2Fbettervision.bg%2Fpersonal-test-for-better-vision%2F|||”]
Стремежа ни да информираме хората относно различните варианти и видове на корекция на очни заболявания и диоптри ни накара да направим този информативен сайт за по-добро зрение – BetterVision.bg
Ако тази статия Вътреочни лещи НЗОК – Катаракта е била полезна за Вас, със сигурност ще бъде полезна и на други хора, включително и Вашите най-близки. Моля използвайте бутоните за споделяне в социалните мрежи, за да достигнем и помогнем на максимално най-много хора с очни проблеми и хора желаещи по-добро зрение без очила и контактни лещи!
КОДОВЕ НА ОСНОВНИ ПРОЦЕДУРИ ПО МКБ-9 КМ
*13.3 ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ НА ЛЕЩА ЧРЕЗ ОБИКНОВЕНА АСПИРАЦИЯ (И ИРИГАЦИЯ) Екстракапсуларна екстракция на очна леща само чрез аспирация Интракапсуларна екстракция на катаракта само чрез аспирация Не включва: екстракция на ювенилна катаракта (42716-00 [202]) 42698-01 Екстракапсуларна екстракция на очна леща чрез техника на обикновена аспирация (и иригация)
ЕКСТРАКАПСУЛАРНА ЕКСТРАКЦИЯ НА ЛЕЩА ЧРЕЗ ФРАГМЕНТАЦИЯ И АСПИРАЦИЯ *13.41 факоемулсификация и аспирация на катаракта
Екстракапсуларна екстракция на очна леща чрез факоемулсификация Екстракапсуларна екстракция на катаракта с факоемулсификация Не включва: екстракция на ювенилна катаракта (42716-00 [202])
42698-02 Екстракапсуларна екстракция на очна леща чрез факоемулсификация и аспирация на катаракта
*13.42 механична факофрагментация и аспирация на катаракта по постериорен път Екстракапсуларна екстракция на очна леща чрез механична факофрагментация Екстракапсуларна екстракция на катаракта чрез факофрагментация Не включва: екстракция на ювенилна катаракта (42716-00 [202]) 42698-03 Екстракапсуларна екстракция на очна леща чрез механична факофрагментация и аспирация на катаракта
*13.43 механична факофрагментация и друг вид аспирация на катаракта
42698-03 Екстракапсуларна екстракция на очна леща чрез механична факофрагментация и аспирация на катаракта
ДРУГа екстракция нА КАТАРАКТА кодирай, ако има едновременно поставяне на псевдофакос – 13.71 *13.65 ексцизия на секундарни мембрани (след катаракта) Капсулектомия
Премахване на вторична катаракта 42719-00 Капсулектомия на леща
*13.66 механична фрагментация на секундарни мембрани (след катаракта) изключва лазер
42719-02 Механична фрагментация на вторична мембрана
ИНСЕРЦИЯ НА ЛЕЩА-ПРОТЕЗА (ПСЕВДОФАКОС) *13.71 инсерция на вътреочна леща-протеза при екстракция на катаракта, едноетапно
Друга екстракапсуларна екстракция на очна леща Екстракапсуларна екстракция на катаракта БДУ Не включва: екстракция на ювенилна катаракта (42716-00 [202]) 42702-08 Друга екстракапсуларна екстракция на очна леща с поставяне на мека изкуствена леща Включва: поставяне на пръстен за капсуларно налягане 42702-09 Друга екстракапсуларна екстракция на очна леща с поставяне на друга изкуствена леща Друга екстракапсуларна екстракция на очна леща с поставяне на твърда изкуствена леща Включва: поставяне на пръстен за капсуларно налягане
*13.72 вторична инсерция на вътреочна леща-протеза
Поставяне на вътреочна леща протеза Включва: поставяне на пръстен за капсуларно налягане Не включва: такава с екстракция на: • след катаракта (42731-00 [201]) • кристална леща, с изключение на ювенилна катаракта (виж блокове [195] до [200])
42703-00 Поставяне на изкуствена леща в задна камера и шев към ирис и склера Не включва: такава с подмяна (42710-00 [194])
42701-00 Поставяне на сгъваема изкуствена леща Поставяне на сгъваема протеза на вътреочна леща Не включва: такава с подмяна (42707-00, 42710-00 [194])
42701-01 Поставяне на друга изкуствена леща Поставяне на ригидна протеза на вътреочна леща Не включва: такава с подмяна (42707-00, 42710-00 [194])
*13.8 ОТСТРАНЯВАНЕ НА ИМПЛАНТИРАНА ЛЕЩА отстраняване на псевдофакос
Подмяна или екстракция на изкуствена леща 42704-00 Отстраняване на изкуствена леща Не включва: такава с подмяна (42707-00, 42710-00 [194])
|
Изискване: Амбулаторната процедура се счита за завършена, ако е извършена една основна оперативна процедура и минимум по една диагностична процедура от три различни групи (рубрики) кодове по МКБ 9 КМ, посочени в Приложение № 24.
Амбулаторната процедура не може да бъде отчетена само с код *13.65(42719-00).
Всички медико-диагностични изследвания се обективизират само с оригинални документи.
Резултатите от рентгенологичните изследвания се интерпретират от специалист по образна диагностика, съгласно медицински стандарт „Образна диагностика”.
Документът с резултатите от проведени образни изследвания съдържа задължително:
– трите имена и възрастта на пациента;
– датата на изследването;
– вида на изследването;
– получените резултати от изследването и неговото тълкуване;
– подпис на лекаря, извършил изследването.
В случаите, когато резултатите от проведени образни изследвания не могат да останат в болничното лечебно заведение, следва да се опише точно резултата от проведеното образно изследване, а самите снимки от него се предоставят на пациента срещу подпис.
І. УСЛОВИЯ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР И ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА АМБУЛАТОРНАТА ПРОЦЕДУРА
Амбулаторната процедура се изпълнява в клиника/отделение минимум ІІ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт по „Очни болести”. Изискванията за наличие на задължителни звена, апаратура и специалисти са в съответствие с медицински стандарт „Очни болести”.
Лечебното заведение за болнична помощ може да осигури чрез договор, вменените като задължителни звена, медицинска апаратура и оборудване, и с друго лечебно заведение за извънболнична или болнична помощ, разположено на територията му и имащо договор с НЗОК.
Задължително звено/медицинска апаратура |
1.Очна клиника/отделение*
или Лечебни заведения за извънболнична помощ с легла минимум II ниво
|
2. Операционен блок/зали |
3. Клинична лаборатория I ниво |
4. Апарат за А ехография на око и орбита |
*Забележка: Структурите по очни болести в ДКЦ, МДЦ и МЦ с легла за краткосрочен престой могат да осъществяват дейности от ІІ и ІІІ ниво на компетентност, ако отговарят на изискванията за ІІ или ІІІ ниво на компетентност на болничните структури.
**Забележка: В случаите, когато ЛЗБП не разполага със собствена клинична лаборатория, то по изключение може да осигури осъществяването на дейност по клинична лаборатория от съответното ниво, по договор със самостоятелна медико-диагностична лаборатория или с клинична лаборатория – структура на друго лечебно заведение. С договора задължително се обезпечава 24-часово осъществяване на дейностите по клинична лаборатория за нуждите на структурата по очни болести.
Лечебното заведение за болнична помощ може да осигури дейността на съответното задължително звено чрез договор с друго лечебно заведение на територията на населеното място, което отговаря на изискванията за апаратура, оборудване и специалисти за тази АПр и има договор с НЗОК.
Задължително звено/медицинска апаратура |
1. Образна диагностика – рентгенов апарат за скопия и графия |
2. Микробиологична лаборатория на територията на областта |
Скъпоструващи медицински изделия за провеждане на лечение
Очна леща и вискосубстанция |
НЗОК не заплаща посоченото изделие |
– лекар със специалност по очни болести – двама, за структури от ІІ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт „Очни болести”;
– лекар със специалност по анестезиология и интензивно лечение.
Блок 2. Необходими специалисти за лечение на пациенти на възраст под 18 години:
– лекар със специалност по очни болести – двама, за структури от ІІ ниво на компетентност, съгласно медицински стандарт „Очни болести”;
– лекар със специалност по анестезиология и интензивно лечение.
Забележка: При анамнеза от страна на пациента за алергия се извършва задължителна консултация с лекар със специалност по анестезиология или клинична алергология.
4.1. Операционният блок/зали в лечебното заведение следва да бъдат специализирани само за очна хирургия (в тях да се извършва само очна хирургия).
4.2. За извършване на екстракапсуларна екстракция на катаракта – лекар със специалност по очни болести с една година хирургически стаж след придобиване на специалността (удостоверено чрез декларация от управителя на ЛЗ).
4.3. За извършване на факоемулсификация – лекар със специалност по очни болести, с две години хирургически стаж след придобиване на специалността, в звено където се извършва факоемулсификация (удостоверено чрез декларация от управителя на ЛЗ).
II.ИНДИКАЦИИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ
Дейностите и услугите в обхвата на тази амбулаторна процедура се осъществяват незабавно или се планират за изпълнение в зависимост от развитието, тежестта и остротата на съответното заболяване и определения диагностично-лечебен план
Диагностика и оперативно лечение при:
– травматична катаракта;
– факолитична и факоморфична глаукома;
– луксирана или сублуксирана леща в преден и заден очен сегмент;
– двустранна матурирала катаракта.
– детска катаракта;
– ювенилна и пресенилна катаракта;
– сенилна катаракта;
– катаракта, предизвикана от лекарствени средства;
– диабетна катаракта;
– миотонична катаракта;
– катаракта при болести на ендокринната система, разстройства на храненето и обмяната на веществата;
– патологична и комплицирана катаракта.
Контраиндикации за оперативно лечение:
– инфекция на окото и придатъците;
– некомпенсирани тежки общи заболявания.
ДИАГНОСТИЧНО – ЛЕЧЕБНИЯТ АЛГОРИТЪМ В ПОСОЧЕНИТЕ ВАРИАЦИИ И ВЪЗМОЖНОСТИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ОПРЕДЕЛЯ ПАКЕТА ОТ БОЛНИЧНИ ЗДРАВНИ ДЕЙНОСТИ, КОИТО СЕ ЗАПЛАЩАТ ПО ТАЗИ АМБУЛАТОРНА ПРОЦЕДУРА.
Задължителни диагностични процедури, които се извършват в болничното лечебно заведение: ехографско измерване на оптичната мощ на импланта, биомикроскопия и измерване на вътреочно налягане.
Потвърждаване на диагнозата в болнични условия – офталмологичен статус:
– визус;
– офталмоскопия;
– тонометрия;
– биомикроскопия – уплътнение на лещата (решаваща за диагнозата).
Допълнителни изследвания в болнични условия:
– кератометрия;
– биометрия;
– ехография.
Задължителна консултация с анестезиолог за оценка на риска!
Оперативното лечение се заключава в отстраняване на катарактата с или без имплантиране на IOL, при което се възстановяват оптичните качества и функции на окото. То може да се осъществи по няколко основни начина:
А. Факоемулсификация. Лещеното ядро се емулсифицира или фрагментира и се отстранява през много малък разрез (до 3.5 мм), след което се имплантира сгъваема вътреочна леща или твърда леща с по-малък размер. Херметизирането на предната камера не винаги изисква зашиване на хирургичния разрез. В следоперативния период възстановяването е бързо и не изисква строг ограничителен режим.
Б. Екстракапсуларна екстракция. Лещеното ядро се отстранява през един по – голям разрез (8 мм), след което се имплантира твърда вътреочна леща. Херметизирането на предната камера се осъществява чрез зашиване на хирургичния разрез. Следоперативният период изисква продължително лечение и ограничителен режим.
В. Отстраняване на помътняла леща чрез корнеален или склерален разрез (до 3,5 мм) без имплантиране на леща по следните начини:
Клиничните случаи, в които се извършват тези процедури са:
– травматична катаракта;
– тежки промени в заден очен сегмент, когато не се очаква добър функционален изход;
– при витреална хирургия – едноетапно или двуетапно;
– болни с увеит;
– болни с висока миопия.
Г. Дисцизия на вторични мембрани – механично (чрез нож или ножичка, или с витреотом), дисцизия или ексцизия на вторична мембрана в зеничния план.
Клинични позиции, при които се извършват тези процедури, са:
– състояние след отстраняване на конгенитална катаракта в детската възраст;
– състояние след очна травма;
– състояние след екстракапсуларна екстракция на катаракта с или без имплантация на леща;
– състояние след факоемулсификация или механична факофрагментация с или без имплантация на леща.
В пред- и следоперативният период се използват следните групи лекарствени средства:
По време на оперативната интервенция се използват локални лекарствени средства: миотици, анестетици, кортикостероиди, антибиотик, вискосубстанции, иригационни разтвори.
Здравни грижи
ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА АМБУЛАТОРНАТА ПРОЦЕДУРА, ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ Е ДЛЪЖНО ДА ОСИГУРЯВА СПАЗВАНЕТО ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА, УСТАНОВЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО.
ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТА СЕ УПРАЖНЯВАТ ПРИ СПАЗВАНЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА УСТРОЙСТВОТО, ДЕЙНОСТТА И ВЪТРЕШНИЯ РЕД НА ЛЕЧЕБНОТО ЗАВЕДЕНИЕ.
След снемане на офталмологичен статус.
Контролните прегледи на пациента се отразяват в дневник/журнал за прегледи, който се съхранява в диагностично-консултативния блок на лечебното заведение – изпълнител на болнична помощ.
При диагноза включена в Наредбата за диспансеризация, пациентът се насочва за диспансерно наблюдение, съгласно изискванията на същата. Диспансеризацията на злокачествените заболявания се провежда само в ЛЗБП и в КОЦ, като обемът и честотата на дейностите по диспансерно наблюдение са съгласно заложения алгоритъм в Наредба № 39.
ІІІ. Документиране на дейностите по АМБУЛАТОРНАТА ПРОЦЕДУРА
Документиране на операцията – изготвяне на оперативен протокол (съобразно Медицински стандарт “Очни болести”).
ДОКУМЕНТ № 4
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАЦИЕНТА (родителя /настойника/Попечителя)
Какво представлява лещата на окото?
Лещата е част от оптичната система на окото с форма на двойноизпъкнало прозрачно тяло, разположена зад зеницата.
За какво служи лещата?
Лещата пропуска и пречупва светлинните лъчи, участва в акта на акомодация (приспособяване към близко гледане).
От какво боледува лещата?
Поради липсата на собствено кръвообращение най-честата патология на лещата е нейното помътняване (намалена прозрачност), наречено перде (катаракта).
Кога се появява катарактата?
Ако е налице веднага след раждането, тогава се нарича вродена.
Когато се появи по-късно, се нарича придобита. От придобитата най-честа е тази, появяваща се в зряла или напреднала възраст. Около 50% от хората над 60 години имат в различна степен изразена катаракта. Нейното развитие е индивидуално.
Какви са симптомите при катаракта?
– неясно виждане;
– трудности при четене;
– повишена чувствителност при заслепяване;
– виждане предметите умножени;
– “кръгове” около светеща лампа.
Съществуват ли рискови фактори за развитие на катарактата?
Причината за помътняването на лещата не е известна, но като рискови фактори за нейната поява се считат: ултравиолетовите, инфрачервените, рентгеновите лъчи; тютюнопушенето, някои медикаменти и др.
Кой и как поставя диагнозата?
Точна диагноза може да се постави единствено само от специалист – офталмолог.
За да се определи степента, точната локализация и видът на помътняването, ще се наложи при прегледа да Ви бъдат разширени зениците. Възстановяването им става за около 6 часа.
Съществуват ли доказани методи за профилактика? – Не!
Как се лекува катарактата?
Единственият начин за лечение е оперативният!
Помътнената леща се отстранява хирургически и се замества с изкуствена, чийто точен диоптър, необходим за вашето око, се изчислява предварително.
Видове хирургично лечение
Екстракапсуларна екстракция на катарактата – цялото ядро на лещата се отстранява през разрез около 10 мм, който в края на операцията се зашива.
Факоемулсификация – ядрото на лещата се разбива с помощта на ултразвук и се отстранява през 3 мм разрез, който не се шие.
Интракапсуларна екстракция – прилага се много рядко, в особени случаи (луксирана или сублуксирана леща).
Каква упойка се използва?
– местна с Лидокаин 2 %, Маркаин, или комбинация от двете, инжектиран около очната ябълка;
– капкова;
– при психично-болни и деца може да бъде приложена обща упойка.
Какви усложнения могат да възникнат след операцията?
Макар и много рядко, могат да възникнат следните усложнения:
– експулсивна хеморагия;
– едем на макулата;
– разкъсване на задната капсула;
– възпаление;
– отлепване на ретината;
– увреждане на роговицата;
– луксиране на лещен материал;
– необходимост от реоперации.